Pogrzeb śp. Adama Pietrzaka, współzałożyciela Przymierza Rodzin

Parafia: Warszawa. Św. Andrzeja Boboli
Adam Pietrzak, współzałożyciel Przymierza Rodzin zmarł 10 stycznia w niedzielę Chrztu Pańskiego. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w poniedziałek 18 stycznia o godz. 10:30 w kościele św. Andrzeja Boboli.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona w poniedziałek 18 stycznia o godz. 10:30 w kościele św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, po niej nastąpi złożenie do grobu rodzinnego na Cmentarzu Południowym w Antoninowie o godz. 12:30.

Niestety z powodu pandemii w kościele obowiązuje limit 90 osób. Msza św. będzie transmitowana na kanale YouTube parafii.
Zamiast ofiarowania kwiatów można dokonać wpłaty na Fundusz Stypendialny im. Izabeli Dzieduszyckiej (konto Przymierza Rodzin numer:  93 1090 1030 0000 0001 4657 0669 z dopiskiem na Fundusz Stypendialny im. Izy Dzieduszyckiej).

Śmierć Adama Pietrzaka to – po odejściu Izabeli Dzieduszyckiej – kolejna wielka strata dla Stowarzyszenia. Adam Pietrzak został odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice (2007), Złotym Krzyżem Zasługi (2013), laureat nagrody Fundacji Polcul (1995).

Był członkiem Komitetu Budowy Szkoły Przymierza Rodzin na Ursynowie. Z ramienia Zarządu nadzorował kolejne inwestycje Stowarzyszenia – adaptacje budynku szkoły na Bielanach, a ostatnio – szkoły na Mokotowie.

Ukończył Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie. Od początku istnienia Przymierza Rodzin odpowiadał za formację dorosłych. Prowadził spotkania dla nowo powstających grup w Terenowych Ośrodkach Przymierza Rodzin oraz wygłaszał prelekcje formacyjne – w Warszawie, Kutnie, Rawie Mazowieckiej, Garwolinie i Ursusie. Prowadził również spotkania dla rodziców dzieci ze świetlic środowiskowych. Był współodpowiedzialny za doroczną pielgrzymkę Przymierza Rodzin do Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, a później do innych sanktuariów. Zainicjował i poprowadził kilkanaście tygodniowych obozów formacyjnych dla dorosłych. Obozy łączyły letni wypoczynek z rekolekcjami.

Dzięki swojej wiedzy teologicznej współpracował ze wszystkimi szkołami Przymierza Rodzin przy opracowywaniu i wprowadzaniu programów formacyjnych dla nauczycieli i rodziców. Brał udział w rozmowach kwalifikacyjnych, a później podczas spotkań z rodzicami opowiadał o zasadach pracy wychowawczej w placówkach Stowarzyszenia. Był szczególnie związany ze szkołą Przymierza Rodzin w Garwolinie. Zaraz po jej powołaniu w 1996 roku został jej opiekunem z ramienia Zarządu.

Zasiadał w senacie Szkoły Wyższej Przymierza Rodzin, obecnie Collegium Verum.

Praca formacyjna Adama Pietrzaka nie ograniczała się do środowiska Przymierza Rodzin – w warszawskich parafiach prowadził nauki dla narzeczonych, a także dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Przez kilka lat na falach Radia Józef miał swoje audycje o wychowaniu chrześcijańskim.

Brał udział w tworzeniu Wspólnoty Pro Publico Bono; był członkiem Kolegium Wigierskiego i współzałożycielem Ecce Homo – Towarzystwa im. ks. Franciszka Kardynała Macharskiego oraz członkiem założycielem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W odpowiedzi na inicjatywę Fundacji Christiani angażował się w dzieło „Cracovia – Vilna; Pons Misericordiae Dei”.

Miał nie tylko wiedzę teologiczną, lecz także żywą wiarę, którą żył na co dzień. Jego życie, stosunek do ludzi były jasnym świadectwem wiary w Boga. Szczególny dar mówienia prosto i przekonująco o trudnych prawdach wiary oraz znajomość ludzkiej psychiki zjednywały mu zaufanie ludzi. Wiele osób powierzało mu swoje trudności, a nawet dramaty życiowe.

Adam Pietrzak był człowiekiem skromnym, niezwykle życzliwym i otwartym na ludzkie sprawy. Szanował osoby o odmiennych poglądach. Żył dla ludzi, poświęcając im swój czas bez reszty.