Kard. Nycz poświęcił pomnik i kwaterę wojenną obrońców Warszawy

W największej spośród wojennych kwater na służewskim cmentarzu spoczywa 1 717 osób – żołnierzy Wojska Polskiego oraz cywilnych ofiar wrześniowych bombardowań, z terenu całej Warszawy ♦ "Chcemy podziękować Bogu za tych wszystkich, którzy oddawali swoje życie za ojczyznę"

Kard. Kazimierz Nycz poświęcił w niedzielę 22 października na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na warszawskim Służewie pomnik i odnowioną kwaterę wojenną. Upamiętniają one żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie stolicy w 1939 r. i ofiary cywilne zabite podczas niemieckich bombardowań.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele św. Katarzyny, której przewodniczył metropolita warszawski. – Chcemy podziękować Panu Bogu za tych wszystkich, którzy w roku 1939 i w roku 1944, a potem także po wojnie, oddawali swoje życie za ojczyznę. Ginęli w wojnie po to, by bronić wartości, wolności, by bronić niepodległości – powiedział w homilii kard. Nycz.

– Potrafili swoje życie dawać, a my dzisiaj, prawie siedemdziesiąt lat po tych wydarzeniach, chcemy pamiętać i (…) otworzyć tę kwaterę, żebyśmy nie tylko w najbliższy dzień Wszystkich Świętych poszli i modlili się, ale abyśmy stale dziękowali Panu Bogu za nich, za ich życie – dodał metropolita warszawski.

Po mszy uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej, gdzie kardynał poprowadził modlitwę, poświęcił i pobłogosławił nowy pomnik na kwaterze wojennej, zaprojektowany przez architekt Magdalenę Trojanowską.

Następnie kard. Nycz w towarzystwie naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha oraz zebranych przeszli i modlili się przy innych mogiłach na służewskim cmentarzu – mogile poległych bohaterów z Pułku Baszta, cywilnych ofiar niemieckiej zbrodni w Parku Natolińskim, poległych uczestników Powstania Warszawskiego oraz przy kwaterze wojennej żołnierzy WP i osób cywilnych poległych w czasie nalotów w 1939 r.

Przy pomniku warszawskich Żydów, którzy zginęli w 1939 r. podczas bombardowania stolicy naczelny rabin Polski odmówił żydowską modlitwę dla zmarłych.

W największej spośród wojennych kwater na służewskim cmentarzu spoczywa 1 717 osób – żołnierzy Wojska Polskiego oraz cywilnych ofiar wrześniowych bombardowań, z terenu całej Warszawy. W jej obrębie znajduje się również zbiorowa mogiła Żydów.

Przez kilkadziesiąt lat ofiary nie miały wspólnej mogiły – zamordowani spoczywali pod zmienionymi nazwiskami. W efekcie prac Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odtworzono i upamiętniono ich oryginalne nazwiska.