Parafia św. Jakuba świętuje 100 lat. Zaprasza na koncert i Eucharystię
Uroczystości liturgiczne poprzedzi koncert w wykonaniu parafian: organisty Mirosława Deringa oraz trębacza Krzysztofa Laskowskiego – rozpocznie się w sobotę o godz. 16.30. Natomiast o godz. 17.00 zostanie odprawiona jubileuszowa Eucharystia. Dziękczynieniu będzie przewodniczył metropolita warszawski.
Dokładnie sto lat temu, 17 marca 1918 roku abp Aleksander Kakowski erygował na Ochocie parafię powołując na jej proboszcza ks. Jakuba Dąbrowskiego. Kościół parafialny nosi wezwanie Niepokalanego Poczęcia NMP i został zbudowany w latach 1910-1939 według projektu Oskara Sosnowskiego, w stylu neoromańskim – z cegły, trzynawowy, prezbiterium zamknięte apsydą, na zakończeniu naw bocznych znajdują się kaplice: Matki Bożej oraz Najświętszego Sakramentu, na frontonie wieża o podstawie kwadratu.
Podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. kościół został w znacznym stopniu zniszczony przez Niemców, miał być też wysadzony w powietrze, dlatego po zakończeniu wojny musiał zostać zamknięty. Po przeprowadzeniu prac renowacyjnych kościół został poświęcony. Natomiast konsekracji odbudowanego kościoła dokonał 24 września 1960 roku kard. Stefan Wyszyński.
To właśnie ten kościół, choć był jeszcze w budowie, widziała Helena Kowalska (późniejsza św. s. Faustyna) gdy w lipcu 1924 r. przyjechała do Warszawy. W swoim „Dzienniczku” zapisała. „usłyszałam te słowa: jedź natychmiast do Warszawy, tam wstąpisz do klasztoru” „… raniusieńko przyjechałam do miasta i weszłam do pierwszego kościoła, jaki spotkałam i zaczęłam się modlić o dalszą wolę Bożą”. Ówczesny proboszcz skierował ją do rodziny Lipszyców, gdzie pracowała zanim wstąpiła do klasztoru. Wydarzenie to upamiętnia okolicznościowa tablica w kościele.
Obecnie proboszczem parafii św. Jakuba od 1995 r. jest ks. prałat Henryk Bartuszek, który jednocześnie jest dziekanem dekanatu ochockiego.
Kościół przy placu Narutowicza jest miejscem spotkań duszpasterstwa akademickiego. Sprzyja temu lokalizacja gdyż na terenie parafii znajduje się wiele akademików. Od 20 lat w parafii działa ewangelizacyjna Wspólnota „Woda Życia”, aktywne są również: Ruch Światło-Życie, Odnowa w Duchu Świętym i Akcja Katolicka. Od roku spotyka się tam środowisko przyrodników: zarówno pracownicy naukowi jak i studenci biologii, fizyki, chemii, geologii i dziedzin pokrewnych.
archwwa.pl